Μήνυμα στήριξης του Δήμου στην τοπική οικονομία

Αγαπητές συνδημότισσες, αγαπητοί συνδημότες,

Μετά την επιτυχημένη κατά γενική ομολογία στάση μας στο θέμα της διάδοσης του covid-19 (με την απουσία κρουσμάτων στην περιοχή) και εν όψει του σταδιακού ανοίγματος της αγοράς, είναι ανάγκη να στηρίξουμε την ντόπια οικονομική δραστηριότητα ,την παροχή υπηρεσιών και την αγορά των ντόπιων προϊόντων.
Έτσι θα δώσουμε την δυνατότητα στους επαγγελματίες της περιοχής να αντέξουν την δύσκολη συγκυρία και να απασχοληθούν όσο το δυνατόν περισσότεροι, ιδίως νέοι, που βιώνουν το φάσμα της ανεργίας.
Ο Δήμος στα πλαίσια των δυνατοτήτων του και των νομοθετικών του δεσμεύσεων είναι αποφασισμένος να στηρίξει την ντόπια κοινωνία και οικονομία με συμμετοχή του σε ανάλογα προγράμματα .
Πιστεύω πως μόνο όλοι μαζί μπορούμε να ανταπεξέλθουμε στη δύσκολη εποχή που ζούμε ώστε να περιορίσουμε κατά το δυνατόν τη μεγάλη ζημία που έχει υποστεί η σύγχρονη οικονομία και κοινωνία.

Κωνσταντίνος Τζαφέας, Δήμαρχος Μετσόβου